Куріння кальяну і сигарет: що шкідливіше?

Питанням про шкоду кальяну задаються як новачки, так і ті, хто давно і з задоволенням експериментує з курінням. Відповідь, на жаль, знайти не так просто: наукові журнали рідко публікують медичні дослідження, які висвітлюють проблему. Немає і статистики, яка наочно показала б, що шкідливіше - кальян або сигарети.

Як фахівця кальянного справи, мене давно цікавить вплив кальяну на організм людини. Чи справді він несе загрозу, яку можна порівняти з шкодою від куріння сигарет? Випробувавши і те, і інше, можу впевнено сказати, що як сигарети, так і кальян мають свої мінуси.

Куріння сигарет і кальяну: як було у мене

Протягом 10 років я викурював одну-дві пачки сигарет в день і відчував свою залежність від куріння.

Я кинув курити сигарети, так як в результаті зрозумів, що від них я не отримую жодного задоволення, проблеми вони вирішують, худнути не допомагають і що головне - я залежний від них.

Залежність нікотин

У підсумку я не курю сигарети більше 5 років. Багато що змінилося в кращу сторону. Я став займатися фітнесом. У спортзалі зустрів однодумців, що віддають перевагу кальяну.

Особисто я розглядаю кальян не як задоволення потреби в курінні, а як отримання задоволення. Подобається ароматний смачний дим і відчуття, які можна вибирати. Дивне почуття розслаблення або заряд енергії на весь день - все цікаво спробувати. Загалом, відсутність залежності від куріння - це, для справжніх цінителів, позитивна сторона кальяну.

Яка шкода від кальяну

То яку шкоду для організму приносить куріння кальяну?

Кальян: шкідливі речовини: монооксид вуглецю, канцерогени, важкі метали, похідні нікотину

  • вдихається при палінні пар діє як подразник на слизову оболонку рота
  • вугілля, що має підвищений вміст монооксиду вуглецю, металеві домішки і хімічні добавки також може завдати шкоди організму, викликати серйозні хвороби
  • те ж саме стосується і тютюну - шкода від вживання дешевих неякісних марок від недобросовісних виробників великий, адже такий наповнювач насичений хімічними ароматизаторами і може містити отруйні речовини
  • охолоджений пар вдихається глибше, а значить несе небезпечні речовини глибоко в легені
  • нарешті, передача кальянного мундштука один одному у великій компанії може стати причиною поширення вірусів

До речі, я впевнений, що важливо розділяти тютюн для кальяну по рейтингу міцності, який відповідає рівню наноситься шкоди.

При частому вживанні міцних і дуже міцних сортів може виникнути залежність. Знаю людей, для яких кальян - не мистецтво, а лише спосіб сильно накуритися, зловити вислизає дзен. Закінчується тим, що хлопці підсаджуються: куріння трьох-чотирьох кальянів в день стає для них звичною справою.

Чи варто говорити про те, що така тяга несе тільки шкоду?

А яка шкода від сигарети

Та штука, яку всі ми звично називаємо сигаретою, насправді офіційно називається «Системою доставки нікотину» (СДН). Крім нікотину, сигарета так само цілком успішно доставляє в організм ще й дозу чадного газу, метану, миш'яку, ацетону, полонію та ін. Не вірите? А дарма.

Сигарета - шкідливі речовини: окис вуглецю, нікотин, смоли, бензол, миш'як, полоній, формадегід

Вчені стверджують, що в 1 сигареті міститься більше 7,5 тис. (Семи з половиною тисяч!) Різних хімічних речовин. І навіть в так званих «легких» цигарках зі зниженими дозами нікотину і смол інші 7 498 (сiм тисяч чотири сотні дев'яносто вісім) хімічних сполук присутні в незмінному вигляді і кількості.

Ще кілька цікавих фактів про куріння сигарет:

  • Сигаретний дим небезпечний не тільки хімічними речовинами, а й променевим навантаженням. Регулярне викурювання 1 пачки цигарок в день призведе до опромінення в 500 рентген за рік.
  • Випалювання за один раз 2 пачок цигарок може привести до летального результату.
  • Після затяжки нікотин потрапляє в мозок вже через 7 секунд.
  • У світі існуючи близько 120 різних методик позбавлення від тютюнової залежності.

Загроза здоров'ю: ставимо експерименти

Напевно, всі ви бачили ролик відомого відео-блогера JohnCalliano, в якому він проводив експеримент, порівнюючи шкоду від куріння 100 сигарет сорти «Мальборо» і кальяну з набиванням з тютюну Альфакер.

Підготувавши два кальяну пристрої з прозорими колбами, наповненими чистою водою, JohnCalliano використовував одну для куріння кальянного тютюну, а через другу, приєднавши її до пилососа для забезпечення тяги, прогнав 100 сигарет. В результаті вода в колбах змінила свій колір. Чорна каламутна рідина, брудний шланг, забита липкою смолою шахта, що залишилися від п'яти пачок сигарет, ефектно показали жахливу різницю між шкодою від куріння кальянного тютюну і сигарет.

Тим з вас, шановні читачі, хто любить переконуватися в усьому на власному досвіді, але кому шкода псувати свій пилосос, пропоную більш простий експеримент. Візьміть білу тонку серветку і покурите через неї кальян, потім спробуйте зробити це ж з однією-двома сигаретами. Рівень забруднення серветок підкаже відповідь.

Отже, чи шкідливий кальян для здоров'я?

Тим, хто задається питанням, що шкідливіше - сигарети або кальян, можна з упевненістю відповісти, що сигарети більш небезпечні для здоров'я.

Жінка курить на чорному тлі - дим сигарети як зашморг навколо шиї

Однак складові кальяну (вугілля, тютюн) варто вибирати ретельно. Так, тютюн відрізняється методами обробки і фізико-хімічними параметрами, що впливають на рівень концентрації нікотину. Існує ряд замінників тютюну, (висушені фрукти, чай, пористі камені), які не містять нікотину, а значить взагалі не несуть шкоди.

Шкода від куріння кальяну знижується ще і за рахунок того, що температура вдихуваного диму суттєво нижче, завдяки охолодженню водою в колбі. Не варто забувати і про те, що кальянний пар - це не продукт горіння тютюну.

Кальян - досить безпечний вид куріння при дотриманні заходів. Він дозволяє урізноманітнити спілкування з друзями, спокійно відпочити, вдихаючи ароматний дим і вкрай рідко викликає залежність.

На закінчення перерахую ті випадки, при яких будь-який куріння, навіть кальяну, категорично протипоказано:

  • дітям і підліткам молодше 18 років;
  • вагітним жінкам;
  • годуючим матерям;
  • страждаючим від хвороб судин і серця, органів дихання;
  • а також тим, хто знаходиться в стані алкогольного сп'яніння.

Якщо ви не належите до жодної з цих груп невезунчік, сміливо курите неміцний кальян 1-2 рази в тиждень. Куріть якісний тютюн, використовуйте натуральний вугілля, курітье в міру, отримуйте задоволення від смачного диму і від спілкування в приємній компанії і будьте здорові!

А як часто ви курите кальян? Розкажіть в коментарях!